BROŃ W ŚLĄSKIEJ AKADEMII AIKIDO
BROŃ W ŚLĄSKIEJ AKADEMII AIKIDO

Jo – jest to drewniany, prosty kij bojowy o długości ok. 128 cm i średnicy 2,4 cm. Nazwa treningu z drewnianym kijem jo w aikido nazywa się aiki jo. W zakresie aiki jo wchodzą między innymi jo kata, kumi jo, jo suburi oraz jo tai ken. Bokken – drewniany miecz. Broń ta używana była ( i jest nadal) w ćwiczeniach szermierki mieczem japońskim kenjutsu ze względu na bezpieczeństwo ćwiczących. Tanto – nóż, sztylet. Ogólna nazwa różnego rodzaju noży o ostrzu nie dłuższym niż jeden shaku, czyli ok. 30 cm. W ŚAA tanto to aluminiowa, obosieczna wersja broni bojowej. Pałka – kij ratanowy długości ok. 70 cm. Służy do obrony przed napastnikiem uzbrojonym w nóż lub pałkę. Pałką można zakładać różnego rodzaju dźwignie oraz stosować bloki. Techniki pałką w systemie ŚAA zaadoptowano z filipińskich sztuk walki (FCS KALI).

ŚLĄSKA AKADEMIA AIKIDO
ŚLĄSKA AKADEMIA AIKIDO

ŚLĄSKA AKADEMIA AIKIDO powstała na początku lat 90-tych XXw.. Jej założycielem jest Andrzej Firlus (5 dan Aikido ŚAA). Kilkudziesięcioletnie doświadczenie i współpraca z Mistrzami innych sztuk walki przyczyniła się do stworzenia systemu znacznie różniącego się od tradycyjnego AIKIDO. W systemie ŚAA istotną rolę odgrywa umiejętność posługiwania się bronią.

DOJO
DOJO

Co oznacza słowo DOJO? Jest to miejsce treningów sztuk sportów walki. W dojo obowiązują odpowiednie zasady zachowania. Wchodząc i wychodząc składa się ukłon (jap. REI) wyrażający szacunek i podziekowanie. Można wchodzić tylko boso. Obowiąkiem w trakcie ćwiczeń jest przestrzeganie Kodeksu Dojo.