Hirokazu Kobayashi

Home / Hirokazu Kobayashi

kobayashiHirokazu Kobayashi

Urodził się 14 luty 1929 r. Jako kilkunastoletni chłopiec zaczął praktykować tradycyjne japońskie sztuki walki kendo, judo i karate. 

 

W 1946 roku H. Kobayashi poznaje mistrza Morihei Ueshibę, twórcę współczesnego aikido, który swoimi pokazami wywarł na nim ogromne wrażenie. Od tego momentu, aż do śmierci Ueshiby (1969 rok) Kobayashi pozostaje jednym z najbliższych uczniów wielkiego mistrza.

 

Od 1971 roku regularnie przyjeżdżał do Europy. Uczył przez 27 lat głównie we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Belgii, Holandii.

Swoją charyzmą, niepowtarzalnym eleganckim stylem zjednał sobie tysiące oddanych mu zwolenników. Kreuje utożsamiające się z jego nauką dojo w całej Europie z kilkoma wiodącymi uczniami, którzy uczyli się od mistrza przez wszystkie lata (m.in. G. Savegnago: A. Cognard).

 

Styl Kobayashi-ryu to aikido według przekazu Hirokazu Kobayashi SENSEI. Jego charakterystycznymi cechami są: permanentna kontrola lini centralnej, charakterystyczna praca zrelaksowanymi przedramionami (tzw. meguri), oraz duży zakres walki bokenem i jo, też charakterystyczny i odbiegający od innych stylów aikido.