ŚAA

Home / ŚAA

Śląska Akademia AIKIDO powstała na początku lat 90-tych w Siemianowicach Śląskich. Jej założycielem jest Andrzej Firlus (6 dan AIKIDO), który od ponad 35 lat uprawia tę sztukę samoobrony. W pierwszym okresie jego nauczycielem był Sensei Roman Hoffman.

 

Następnie pod koniec lat dziewięćdziesiątych podjął wieloletnią współpracę z Shihanem Jackiem Wysockim (8 dan AIKIDO). Udział Andrzeja Firlusa w wielu seminariach zarówno w Polsce jak i za granicą, spowodował, że AIKIDO prezentowane przez Śląską Akademię Aikido zaczęło się zmieniać.

 

System prezentowany przez Sensei Andrzeja Firlusa odszedł od tradycyjnych ataków stosowanych w tej sztuce walki. Techniki aikido są odpowiedzią na agresywne ataki.

 

W systemie Śląskiej Akademii Aikido stosuje się bardzo duży repertuar uderzeń, kopnięć, rzutów, bloków, duszeń oraz technik w parterze, w związku z tym techniki stały się bardziej agresywne i nie przypominają tradycyjnych technik AIKIDO. Ich celem jest przejęcie dominacji nad przeciwnikiem, a każdy atak spotyka się z natychmiastowym kontratakiem.

 

Śląska Akademia Aikido uzupełniła swój system o techniki adekwatne do współczesnych zagrożeń. Oprócz nauki walki tradycyjną bronią stosowaną w aikido – Jo, Bokken, Sensei Andrzej Firlus wprowadził do systemu Śląskiej Akademii Akido techniki z użyciem noża i pałek.

 

Zmiany wprowadzane w systemie nauczania Śląskiej Akademii Aikido są efektem ciągłego doskonalenia swoich umiejętności przez jej założyciela Sensei Andrzeja Firlusa oraz współpracy z mistrzami reprezentującymi różne style walki.

 

Śląska Akademia AIKIDO prowadzi zajęcia w ośrodkach:

– Siemianowice Śląskie

-Tychy – 2 ośrodki

– Katowice

-Bieruń

 

Śląska Akademia AIKIDO szczególny nacisk kładzie na aspekt wychowawczy i edukacyjny. W trakcie zajęć promuje rozwój i kształtowanie osobowości młodych ludzi, umiejętność stawiania przed sobą śmiałych wyzwań i uporczywego dążenia do wyznaczonych celów poprzez ciężką pracę i systematyczne podnoszenie swoich umiejętności.

 

Śląska Akademia Aikido organizuje letnie obozy dla dzieci i młodzieży oraz seminaria z przedstawicielami różnych systemów walki.

W wyniku współpracy od 2008 roku z Tuhonem Ray’em Dionaldo, Sensei Andrzej Firlus został pierwszym i jedynym przedstawicielem FCS Kali w Polsce.